Um...Salut

ce mai fac copiii? mama-soacra-i bine? ce vreme frumoasa!

Um...Salut

Postby Engineered » 07 May 2010, 00:08

Realizași că am făcut o treabă un pic cam de porc, în sensul că m-am aciuat pe aici fără invitație, fără nimic, fără să zic ce caut sau cine sunt. Nu sunt cineva, doar un puști de 17 ani căruia îi plac benzile desenate. Le-am descoperit relativ recent, ceva între acum 5-2 ani(nu mai știu când am migrat de la manga la comics și când am trecut de la citit unele benzi de la Marvel la investigat serios mediul), dar în momentul de față pot spune că îmi plac mult. Este un teren atât de virginal, mai ales pentru noi și este păcat să nu îl exploatăm și să nu facem asta din cât mai multe unghiuri.

Nu am crescut cu BDuri de niciun fel, aminterea unor reviste care aveau benzi prin ele se mai trezește nebulos din când în când, dar nu cred să fie ceva care să fi lăsat vreun impact asupra mea. De aceea tradiția și nostalgia benzilor francofone a cam trecut pe lângă mine. În schimb m-am imersat cât de cât în cele anglofone, în special americane, care pe la noi văd că sunt fie ignorate, fie chiar desconsiderate, nu întodeaună pe bună dreptate. Și nu cred că ajută asta la creșterea unei comunități bedeistice autohtone, dat fiind că în lipsa unei culturi românești a benzii desenate, singurele puncte de intrare în această comunitate sunt fie Manga, fie adaptările comicurilor(și când te gândești câte filme de succes s-au făcut în ultimul timp după ele...).

Am învățat câteva lucruri de pe blogul acesta, mi s-au lărgit un pic orizonturile, l-am studiat(și benzile traduse) câteva luni înainte să îmi fac cont și Îmi place comunitatea de pe webcomics.ro, așa micuță cum e ea, motiv pentru care mi-ar plăcea să o pot ajuta, oricât de puțin, adresând aspecte pe care le văd ignorate, sau cărora nu li se acordă atenție, nu neapărat aici, cât în întreaga sferă a BDului românesc.
User avatar
Engineered
 
Posts: 353
Joined: 03 May 2010, 00:16

Re: Um...Salut

Postby IronMAN » 30 May 2010, 17:32

salut,

esti binevenit in comunitate. am citit review-urile tale, si iti multumim pentru timpul acordat de a le posta aici. ne bucuram ca putem strange (macar) o mana de pasionati de bd-uri. incet, incet speram sa ne strangem mai multi.
incurajam astfel de apucaturi "porcesti". :)
IronMAN
Site Admin
 
Posts: 82
Joined: 10 Sep 2009, 22:22

Re: Um...Salut

Postby Engineered » 05 Jun 2010, 23:43

No, mulțumesc că m-ați primit :D
App, poți să deschizi un thread și pentru filme? Nu de alta dar apar din ce în ce mai mult adaptări din benzi și mă gândesc că ar aduce nițel trafic câteva discuții despre ele.
User avatar
Engineered
 
Posts: 353
Joined: 03 May 2010, 00:16

Re: Um...Salut

Postby Engineered » 26 Jul 2010, 16:25

My tweet feed. Postez numai tampenii http://twitter.com/Engineeredd
User avatar
Engineered
 
Posts: 353
Joined: 03 May 2010, 00:16


Return to Generalitati

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron