Salut, sunt Fular și chiar sunt bedefil

Spuneţi câteva cuvinte despre voi.

Salut, sunt Fular și chiar sunt bedefil

Postby Fular » 10 Sep 2011, 14:29

Că tot trebuie început de undeva, dar să nu deschid alt theard în care să-mi prezint persoana o să scriu aici.
Aşadar userul Fular e departe de a fi un bedefil, putând să se definească doar ca un cititor de week-end(comparativ cu un anumit user de pe aici).
Privind în urmă, benzi desenate am citit ori de câte ori am avut ocazia, de la primul număr Spiderman Chapter One apărut în limba română (şi terminâd cu numărul doi), continuând cu benzile găsite într-un Cutezătorii cu vreo doi ani mai bătrân ca mine şi terminând cu un Batman, cumpărat de ciudă că nu l-am primit ca premiu prin clasele primare alături de diplomă, şi un Batman and Robin(banda după film) primit de la Moş Nicolae.
Oricum, astea în mare parte sunt benzile cu care am crescut, pe care le-am citit şi răscitit până la aproape epuizare.

Acum vreo câteva luni(un an maxim), un fel de obsesie m-a cuprins şi-mpins de la spate să vreau să cumpăr Nikopol Trilogie a lui Bilal(asta până am văzut preţurile cu care circula pe Amazon). Şi aşa am hotărât că dacă tot vreau ceva, să fac ca orice român neaoş şi să o procur prin metode mai neortodoxe. Zis şi făcut, alături de ea făcându-şi încet-încet loc pe pacursulul lunilor alte câteva zeci de benzi desenate.
E nedrept pentru creatorii benzilor să le tragi de pe net, doar pentru că e comod şi “ieftin”, dar în felul ăsta am evitat ceea ce ar fi putut fi adevărate dezamăgiri, în principal financiare(Term Life, The Veil, etc).
Privind în ansamblu colecţia păstrată la mare cinste pe câteva clustere ale HDD-ului, observ că sunt fan al noir-ului, al realităţilor întunecate sau al pseudo-trecuturilor şi a viitorurilor(lol) distopice. Nu îndrăgesc în particular supereroii, nu sunt fan al superputerilor, ci al destinelor ce-i copleşesc şi-i sfarmă pe protagonişti, printre preferatele mele numărându-se Jinx-ul lui Bendis şi Eddie Current al lui McKeever(în contextul în care am citit şi Miller şi Moore, şi Dumnezeu mai ştie ce).

Pe supor fizic m-am apucat să strâng încet-încet DMZ-ul lui Wood şi Thorgal-ul(lol 2) lui Jean van Hamme(ţin să precizez că am fost aproape dat pe spate de ce poate să facă Rosinski într-o bandă desenată), bineînţeles după ce am citit/văzut ceva issue pe marele internet.
Speram totuşi să-mi îndeplinesc visul şi să încep colecţiona Bilal(chiar dacă în mare parte le am electronic, le-aş vrea şi fizic), dar Bookdep cu transportul lor gratuit duc lipsa acestor volume, iar magazinele franţuzeşti, inclusiv amazon, care expediază şi la noi au preţuri destul de piperate când vine vorba de transport.
User avatar
Fular
 
Posts: 7
Joined: 09 Sep 2011, 20:12

Return to Cine sunteţi?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron